Vyhledej
Gymnázium Dvůr Králové > Architektura > reality

Známe plán rekonstrukcí a revitalizací nádraží do roku 2022. Jaroměř je na seznamu také. V Hradci Králové se bude rekonstruovat, v Pardubicích modernizovat.

Redakce / 1.09.2017, Dvůr Králové nad Labem
Jak sdělil portálu Jaroměřsko.cz zástupce SŽDC (Správa železniční dopravní cesty), s rekonstrukcí výpravní budovy v Jaroměři se v sestaveném pětiletém plánu počítá. Oprava je naplánována na rok 2021, celkové odhadované náklady jsou 75 mil. korun.
 

Dočkal se i sousední Dvůr Králové nad Labem, kde by měla rekonstrukce nádražní budovy začít v roce 2022 a náklady se předpokládají ve výši 25 mil. Kč. Ve Dvoře se tak potvrdily informace z května letošního roku, kdy Jaroslav Špína, ředitel Správy osobních nádraží Hradec Králové, zaslal vedení města dopis, ve kterém popisuje tento svůj záměr. Více o tomto záměru čtěte v článku vydaném 1. června 2017.

Za 5 let se 400 nádraží opraví, 160 revitalizuje

Jak se píše v tiskové zprávě, SŽDC v prvním roce správy nádraží intenzivně pracovala na přípravě detailního plánu komplexních rekonstrukcí, modernizací a revitalizací výpravních budov, nikoliv jen dílčích zásahů a akutních oprav. Ročně se očekávají stavební práce u více než stovky staničních budov a zastávek. 

Přelomový z tohoto pohledu bude příští rok, kdy výrazně naroste množství větších investičních akcí. Státní organizace dále plánuje připravit každý rok celkové modernizace padesátky nádraží. Souhrnné náklady na správu, opravy a investice v letech 2017 až 2022 dosáhnou výše 8,4 miliardy korun.

 „Podařilo se nám dotáhnout převod nádraží do majetku státu a otevřít tak cestu k větším investicím do zanedbaných budov. Jsem rád, že práce začaly ihned po převodu a první výsledky už jsou vidět. Každý, kdo pravidelně cestuje vlakem, však potvrdí, že nás v této oblasti čeká ještě mnoho práce. Modernizovaných nádraží ale bude v příštích letech rapidně přibývat,“ konstatuje ministr dopravy Dan Ťok. Za první rok správy nádraží vynaložila SŽDC do oprav, stavebních úprav nebo projektové přípravy přes 215 milionů korun. Zcela dokončených je 149 stavebních akcí za bezmála 110 milionů, další desítky větších či menších oprav běží. 

V letošním roce - 2017 - jsou v plánu především opravy za bezmála 600 milionů korun, dalších 45 milionů jde na zahájení rozsáhlejších rekonstrukcí sedmi nádraží včetně Hradce Králové. „V dalších letech se bude částka na větší stavební akce dále zvyšovat. Připravují se modernizace pražského hlavního nádraží, českobudějovického a také hlavního nádraží v Plzni nebo v Pardubicích,“ říká generální ředitel SŽDC Pavel Surý. 

V příštím roce - 2018 - se dokončí první investiční akce z letošního roku a doběhnou také dílčí opravné práce. Rozběhnou dse i důležité rekonstrukce staničních budov, například v Bílině, Frenštátu pod Radhoštěm, Křižanově, Šternberku a Huštěnovicích, zahájí se také dlouho očekáváná přestavba kolínského nádraží.

Během roku 2019 se soupis investičních akcí rozroste o další padesátku. Součástí by měla být běžná nádraží, kde si modernizaci vyžaduje stavebně technický stav, ale také důležitá nádraží z pohledu cestujících. Bude se jednat o velké stanice s významným počtem cestujících, jako je uvedené pražské hlavní nádraží nebo třeba nádraží v Berouně, Českých Budějovicích, Plzni, Jihlavě, Chodově či pražské smíchovské nádraží. SŽDC předpokládá, že v období 2019 a 2022 bude každý rok připravena v průměru padesátka projektů na větší revitalizace, což si vyžádá přibližně 900 milionů ročně.

„Celkově za pět let částečně opravíme téměř 400 nádraží a 160 kompletně zrevitalizujeme,“ vyjmenovává Tomáš Drmola.

„Jistá omezení vidíme v hodnocení ekonomické efektivnosti projektů. Obávám se, že se nevyhneme nutným redukcím předimenzovaných objektů,“ vysvětluje náměstek Drmola. Další důležitým faktorem je atraktivita menších nádraží a obtížné hledání využití nejen komerčních prostor. „Také se musíme vypořádat s možnými průtahy při přípravě projektů a kapacitními možnostmi trhu dodavatelů projektových prací se zkušeností se stavbami na dráze,“ doplňuje.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: SŽDC

 

Související články
Rozpaky nad rekonstrukcí nástupiště na vlakovém nádraží ve Dvoře Králové
ČT24: Rekonstrukce nádraží ve Dvoře Králové vyvolává rozpory
Nádraží Dvora Králové má nová okna, bude mít novou fasádu a dojde i na rekonstrukci nádražní pěšiny. Hledá se využití pro nyní nevyužívané prostory.
Budovu vlakového nádraží i Nádražní pěšinu čeká proměna. Vedení města dostalo dopis od SŽDC s plány. Je to výzva i pro místní podnikatele
Výtahy, podchody, nové osvětlení a ostrůvky - modernizace žst. v Jaroměři začne na jaře
Modernizace žst. v Jaroměři začne na jaře a přinese dopravní omezení i v okolních regionech
Přestavba vlakového a autobusového nádraží v Náchodě se hlásí o nejkrásnější proměnu 2018

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1807x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Kontakt


náměstí Odboje 304
Dvůr Králové nad Labem
544 01
Telefon: +420 724 394 453
E-mail: 
Datová schránka: 2tpja6p


31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.
15.03.2020 - Od pondělí 16. března 2020 bude až do odvolání uzavřen pro veřejnost Safari Park Dvůr Králové.
06.03.2020 - Ve čtvrtek 5. března večer přijela záchranka do Dvora Králové na domácí testování podezřelého na koronavirus. Jak nám potvrdil hejtman Jiří Štěpán (6. března ve 14:30 hod.), výsledky zatím nejsou známy. V kraji zatím není potvrzen žádný případ onemocnění koronavirem.

Kalendář akcí