Šikovné nákupy
Gymnázium Dvůr Králové > Vzdělávání > střední školy

Žáci dvorského gymnázia postoupili do celostátního kola soutěže Europa Secura

Redakce / 8.09.2021, Dvůr Králové nad Labem, gymnazium.kralovedvorsko.cz
Jsme tři žáci studující Gymnázium ve Dvoře Králové nad Labem, kterým se podařilo v soutěži Europa Secura dostat do finálového kola. Jak se nám to povedlo?

FOTOGALERIE - Europa Secura - cesta žáků dvorského gymnázii až do finále

Po samotném úspěšném přihlášení do soutěže EuropaSecura nás v okresním kole čekal on-line test. Ten byl zaměřený na všeobecný rozhled v institucích EU, NATO, jejich zahraniční politice, ale také na práci s textem.

Poté následovalo krajské kolo, které bylo rozděleno na dvě části. V písemné části nám byl přidělen stát, který se v současné době potýká s mezinárodními problémy: nám bylo svěřeno Turecko. Na tuto zemi jsme měli napsat bezpečnostní analýzu, ve které jsme měli zmínit její problémy, vztahy se světem (EU, NATO,…) a také navrhnout možný vývoj do budoucna. S naší prací jsme se dostali do ústního kola. To se konalo v Hradci Králové, kde jsme měli naši práci nejen představit, ale také předvést oponenturu na tým z jiného okresu. Po vítězství tohoto krajského kola jsme vyrazili na kolo celostátní.

Finální kolo soutěže se konalo od 7. do 11. června v Brdech. Z celé republiky se setkalo 14 nejlepších týmů, po jednom z každého kraje. Čekala nás, mimo jiné, spousta zajímavých přednášek o vojenském vybavení a na vlastní pěst jsme si mohli zkusit sestavit pistoli či komunikační vysílačku. Sami jsme si vyzkoušeli, jaké to je ocitnout se v roli vojenského zajatce, ale i v roli diplomata hájícího zájmy své země na diplomatickém jednání. Celý týden byl v táborovém duchu. Seznámili jsme se s našimi vrstevníky z konců republiky, kam jsme se sami ještě ani nedostali. Získali jsme spoustu nových zkušeností, zážitků, přátel, ale i poznatků, které jsme si mohli sami o sobě utvořit.

Na závěr můžeme říci, že svou účast v této soutěži hodnotíme jako skvělou životní zkušenost, ačkoliv jsme ve finále již na stupních vítěz nestáli.

Matouš Hojný ze 4.C, Anička Kubíková a Annie Hanalei Veselá z 2.A

žáci Gymnázia Dvůr Králové