Vyhledej
Gymnázium Dvůr Králové > Vzdělávání > střední školy

O hrdinech v temných časech

Redakce, / 14.10.2022, Dvůr Králové nad Labem, gymnazium.kralovedvorsko.cz
Letošní dění na Ukrajině opět bolestně připomnělo mnohdy neprávem pozapomenuté utrpení vyvolané válkou a význam boje za svobodu svého národa. I proto jsme pro studenty Gymnázia Dvůr Králové nad Labem připravili přednášku a besedu na téma 80. výročí heydrichiády v našem regionu, jež proběhla ve čtvrtek 13. října 2022.

FOTOGALERIE - O hrdinech v temných časech

Paní Pavlína Špatenková a Helena Rezková provedly vybrané třídy složitými válečnými lety a nacistickým útlakem zvláště vůči členům Sokola, jimž věnovaly svou objevnou knihu Nebylo jim souzeno žít. 

Zcela mimořádnou událostí pak byla účast pamětníka pana Antonína Burdycha, jehož rodiče, prarodiče i další příbuzní zaplatili životem za svou odvahu, s níž poskytli r. 1942 úkryt parašutistovi Jiřímu Potůčkovi. Přestože kvůli němu během jediného dne přišel o svou rodinu, mluvil Antonín Burdych o Jiřím Potůčkovi s velkou úctou jako o bojovníkovi za svobodu národa. 

Hrdiny byli ovšem všichni účastníci tehdejšího odboje, mnohdy obyčejní lidé bez uniformy, ale se srdcem na správném místě, kteří jsou zapotřebí v každé době. 

Posluchači mají nyní o čem přemýšlet… 

Děkujeme vzácné návštěvě za silný zážitek!

PhDr. Ivo Rejchrt, Ph.D.

Další články Gymnázium Dvůr Králové

 
Vaše komentáře

Přečteno 175x