Farma zvířat, na které by se líbilo i G. Orwellovi

Redakce / 16.08.2020, Dvůr Králové nad Labem, gymnazium.kralovedvorsko.cz
Královédvorští gymnazisté se zapojili do programu DofE – Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Plní své vytyčené úkoly a vyvrcholením se stává expedice, kterou plánují a absolvují sami účastníci. První pětice vyrazila na Broumovsko, kde pracovala na kozí a ovčí farmě v Šonově.

FOTOGALERIE - Farma zvířat, na které by se líbilo i G. Orwellovi

S blížícím se novým školním rokem nás čekají další 2 expedice. Zážitky budou jistě zase silné a nezapomenutelné, tak si je nyní připomeňme:
„Naším prvním úkolem bylo nakrmit jehňátka, jež nedostávají potravu od svých matek. Dále jsme měnili zvířatům podestýlku, sekali trávu a zametali ovčín. Měli jsme možnost vidět a vyzkoušet si ovládat dojírnu za 100 000 euro – nejmodernější v Evropě. Zažili jsme tu i projížďku na koni při západu slunce. Majitelé, manželé Menčíkovi, s dcerou Maruškou, jež nás měla na starost, nám přinesli na “zlatém” podnose k ochutnávce své ovčí sýry a paštiku z kozy. Dozvěděli jsme se spoustu kulinářských vychytávek, např. že nejlepší řízky jsou z kozy nebo že na Náhorním Karabachu se děti starají o to, aby doma nedošel alkohol či cigarety. Také jsme asistovali při očkování ročních jehňat a zkusili si ruční dojení. Třešničkou na dortu byla rychloexkurze po výrobně a udírně sýrů. Naše dvoudenní expedice byla plná neobvyklých zážitků, poctivé fyzické práce, dobrodružství, radosti a kamarádství. Naučili jsme se také hodně o zodpovědnosti a potřebnosti dobré spolupráce v týmu.“

Mgr. Blanka Hofmanová
Gymnázium Dvůr Králové nad Labem