Vyhledej
Gymnázium Dvůr Králové > Vzdělávání > střední školy

Den pro školu v oblasti energetiky - Martin Ruščák na královédvorském gymnáziu

Redakce / 31.01.2023, Dvůr Králové nad Labem, gymnazium.kralovedvorsko.cz
V pátek 27. ledna 2023 se pro žáky posledních ročníků konaly dvě přednášky s prvky workshopu na téma nejen technické či fyzikální, ale rovnou globální a velmi energické. V rámci akce Den pro školu, která přivádí odborníky z praxe mezi žáky a studenty, k nám zavítal pan Ing. Martin Ruščák, CSc., MBA.

Náš host je absolvent Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské a mimo jiné i bývalý ředitel Centra výzkumu Řež.

Jeho přednáška Energie pro Česko 21. století byla zaměřena na potřeby energetiky a roli jaderných technologií pro zajištění udržitelné budoucnosti. Díky jedinečným životním zkušenostem, rozhledu a entuziasmu pana přednášejícího nám byla energetika představena jako komplexní obor zaměstnávající odborníky ve fyzice, chemii, ekonomii, matematice, psychologii, geologii, biologii nebo v bezpečnostních a rizikových studiích a přesahující do mnoha dalších oblastí.

Oslovili jsme dva žáky z obou tříd, kde přednáška proběhla:

"Bez diskuze zanechala přednáška pana Ruščáka na nás velký dojem. Donutila nás zamyslet se nad problémy, se kterými se právě teď potýkáme a které nás bez pochyby čekají v budoucnosti. Seznámili jsme se s pojmem energetický mix a diskutovali o zdrojích, které využívá konkrétně naše republika. Během přednášky jsme mimo jiné hodnotili jednotlivé energetické zdroje podle různých kritérií, vysvětlili jsme si fungování jaderné elektrárny, kladli otázky a rozebírali možné plány do budoucnosti. Překvapením pro nás bylo, že i v jaderné elektrárně je potřeba práce psychologa k vytváření psychotestů důležitých při přijímání zaměstnanců. Za spolužáky můžeme říct, že pan Ruščák získal sympatie všech přítomných a sklidil velký potlesk. Náplň přednášky zaujala a rezonovala natolik, že byla tématem našich konverzací po zbytek dne." (žáci Anna Kubíková, 4.A, Matouš Hojný, 6.C)


Mgr. Jakub Stránský

pedagog (chemie, fyzika)


 

Další články Gymnázium Dvůr Králové

 
Vaše komentáře

Přečteno 306x