Vyhledej
Gymnázium Dvůr Králové > Vzdělávání > střední školy

Česko-německé gymnaziální dobrodružství pokračuje

Redakce / 20.06.2022, Dvůr Králové nad Labem, gymnazium.kralovedvorsko.cz
Stejně jako nás v dubnu navštívili naši němečtí přátelé, jsme i my, studenti Gymnázia Dvůr Králové nad Labem, nyní vyrazili na týden do jejich města v Dolním Sasku zvaného Cloppenburg.

FOTOGALERIE - Německo-české gymnaziální dobrodružství pokračuje


Program byl opravdu velmi nabitý a nechyběla v něm ani návštěva chlouby našich sousedů, jakou je přístav v Hamburku, či výlet do bremerhavenského Klimahausu, kde jsme si mohli vyzkoušet, jaké je to žít v pěti různých klimatických zónách, a dozvěděli se něco o ochraně životního prostředí. 
Tématem celého výměnného pobytu je „Budoucnost je teď“, a proto se veškeré přednášky a skupinové práce vztahovaly k ekologii. V domovech německých studentů jsme se seznámili s jejich rodinami a způsobem života v jiné zemi.

Loučení s vědomím, že projekt končí, nebylo lehké, co ale nekončí, je naše přátelství s partnery z Německa, s nimiž setrváme ve spojení.

Děkujeme Spolku přátel gymnázia za finanční podporu výměnného projektu!

Sofie Geislerová, 1.C

Jak hodnotili studenti pobyt v německém Cloppenburgu a v německých rodinách:

„Myslíme si, že zas takový rozdíl mezi českými a německými rodinami není. Překvapilo nás ale, že se v německých domácnostech nezouvají. Nedělní snídaně mívají jako jediné v týdnu celá rodina společně a začínají s ní až okolo 11 hodny dopolední. Na stole máte spoustu věcí k zakousnutí (nebo alespoň takovou zkušenost máme my).“ (Pepča, Mája)

„Pobyt v Německu jsme si moc užili. Na začátku nás překvapilo, že se některé rodiny v domácnosti nepřezouvají. My se ale přesto přezouvali. Také nás překvapila jednotvárnost domů, naprostá většina z nich je pokryta cihlami.“ (Ondra, Saskič)

„Místní používali typický pozdrav pro severní Německo ,MOIN‘.“ (Dita)

„Všiml jsem si, že se hodně používalo kolo jako dopravní prostředek. Všechny domy byly z cihel.“ (Rob)

„Život v německé rodině pro mě byl náhled do úplně jiného života. Týden jsem si moc užila. Je to něco jiného než v Čechách. Vůbec by mi nevadilo takový život žít.“ (Karolína)

„Život v německých rodinách mi přijde velmi odlišný. Překvapilo mě spoustu věcí, které dělají jinak. Mezi ně patří třeba fakt, že si doma nesundávají boty a nepijí kohoutkovou vodu.“ (Mája)

„V Německu nás nejvíce překvapila čistota ve městě, minimum košů a minimální počet lidí bez domova. Dále nás udivil velký počet cihlových stavení a spousta lidí na kole.“ (Hanka, Tonda, Věrka)

„Ve zdejší oblasti se stále ukazuje ekonomický rozdíl našich států. Lidé zde dobře využívají místní rovinu, která nabízí prostor pro větrné elektrárny a solární panely, které jsou všude. Občané zde mají oblibu v jízdě na kole. Rodiny nás přijaly s otevřenou náručí. Měly jsme možnost nahlédnout do jejich každodenního života, staly jsme se součástí rodin. Téma našeho týdne je zde velmi aktuální. Naše rodiny na planetu opravdu myslí.“ (děvčata)

„Při příchodu do domu mé německé partnerky mě překvapilo, že jsem se nemusela přezouvat, na rozdíl od českých domácností. Rozdíly nalezneme i v restauracích – na stolech se nenachází žádné podtácky a ceny za nápoje se pohybují ve výrazně vyšších jednotkách.“

Další články Gymnázium Dvůr Králové

 
Vaše komentáře

Přečteno 186x