Gymnázium Dvůr Králové > Služby občanům > Lékaři

Dostupnost lékařské pohotovosti na Královédvorsku - aneb kam jet o víkendu k lékaři?

Redakce / 28.01.2016, Královédvorsko
Přinášíme vám aktuální přehled lékařských pohotovostí v našem regionu. Vedla nás k tomu informace o omezení služeb lékařské pohovotosti ve fakultní poliklinice v Hradci Králové (dále FN Hradec), která je pro většinu občanů Dvora pomyslnou berličkou v případně náhlého zhoršení zdravotního stavu u dětí i dospělých.

Nedostatek personálu nebo peněz?

Na začátku ledna tohoto roku proběhla médii informace o zrušení jednotky intenzivní péče v Novém Bydžově.  Mohlo by se zdát, že se Královédvorska tato informace netýká, ale opak je pravdou. K omezení služeb v novobydžovské nemocnici, patřící do Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje stejně jako královédvorská nemocnice, došlo z důvodu nedostatku personálu. Ve Dvoře Králové se řeší absence lékaře v posádce rychlé záchranné služby a ve FN Hradec Králové byla omezena celonoční lékařská pohotovostní služba. v případě FN Hradec se jako důvody uvádí nevyužití nebo dostatečnost nabízených služeb. Nedostatek personálu je však jistě jedním z faktorů vedoucí k omezení služeb.

Aktuální lékařské pohotovostní služby v regionu

Pro dospělé ve FN Hradec celonoční pohotovost zůstala, ovšem jen o víkendech a svátcích od 8:00 do 7:00 hod, ve všední dny přijímá pacienty jen od 16:00 do 22:00 hod. Ve Dvoře, jako v jediné z nemocnic Královéhradeckého holdingu, není lékařská pohotovostní služba pro dospělé ani o víkendu a svátcích. V nemocnicích v Jičíně, Náchodě, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou, Nové Pace i Novém Bydžově je lékařská pohotovostní služba o víkendu a svátcích vždy od 8 do 20 hod.

K omezení lékařské pohotovosti ve FN došlo k 30. 9. 2015 Dodatkem č. 1 ke Smlouvě o závazku veřejné služby a podmínkách poskytnutí vyrovnávací platby za plnění závazku veřejné služby, která byla uzavřena mezi FN a Královéhradeckým krajem. K vzájemné dohodě došlo po předchozím vyhodnocení návštěvnosti.

Dětská lékařská pohotovost funguje v FN ve všední den od 15:30 do 22:00 hod., ve dnech pracovního klidu a o svátcích od 8:00 do 22:00 hod. Celonoční pohotovost pro děti slouží ve všední den od 15:30 do 7 hod. ráno pro změnu v Rychnově nad Kněžnou.

Dětská pohotovost je v nemocnici ve Dvoře Králové k dispozici o víkendech a svátcích od 8 do 20 hod. Tuto službu královédvorské nemocnici doplácí město Dvůr Králové částkou 200.000 Kč ročně. Ve všední den mohou rodiče pro své děti využít služeb pohotovosti v Trutnově, kde jsou od 16 do 20 hod. Do 22 hod. (tedy stejně jako v Hradci) slouží dětská pohotovost v náchodské nemocnici.

Posílená královédvorská záchranka

Co se týče přítomnosti lékaře v posádce LZS (záchranky) ve Dvoře, bylo vedení města Dvůr Králové zaúkolováno na prosincovém zasedání zastupitelstva k projednání této věci s hejtmanem Královéhradeckého kraje. Jak portálu Královédvorsko.cz sdělila mluvčí města Miroslava Kameníková, starosta Jan Jarolím se s hejtmanem Lubomírem Francem sešel před několika dny. Po domluvě s ředitelem nemocnice Miroslavem Vávrou a radním Liborem Senetou na schůzce vyslovil určitý návrh na posílení stávající rychlé lékařské pomoci ve Dvoře Králové nad Labem o lékaře. Další schůzka je naplánována na příští týden přímo s ředitelem ZZS Královéhradeckého kraje Jiřím Maškem.

Stomatologická pohotovost

Kraj zajišťuje ve Dvoře víkendovou zubní pohotovost. Seznam lékařů sloužících o víkendu v roce 2016 ve Dvoře Králové najdete zde.

Víkendová a celonoční lékárna

Dvůr má však další problém: nemá zde lékárnu otevřenou po celý víkend. Ačkoliv jsou ve Dvoře 4 lékárny, jen dvě z nich mají otevřeno v sobotu dopoledne, v neděli žádná. Nejbližší lékárna je o víkendu otevřená v Trutnově do 20:00 hod. (nákupní centrum u Kauflandu v trutnovské čtvrti Zelená louka).

Nepřetržitě je otevřená jen Nemocniční lékárna Fakultní nemocnice Hradec Králové (všední den: 15:30 – 7:00; víkendy, svátky: nepřetržitě).

Přehled lékařských pohotovostních služeb v krajských nemocnicích našeho kraje včetně FN Hradec najdete v této tabulce.