Vyhledej
Gymnázium Dvůr Králové > Názory/fotky/videa > Kateřina Sekyrková

Den Země v Horním Maršově - naučné stezky, místní výrobci, saláty z rukou dětí a opékání buřtů

Redakce / 29.04.2016, Horní Maršov - Trutnovsko a Úpicko
Pomalu začíná turistická sezona a každý kousek naší země vystrkuje marketingové růžky, aby ukázal svoji jedinečnost. Královédvorsko je krásným regionem a navíc sousedí s neméně atraktivními místy. Dalo by se říci, co krok, to perla. Doslova. I Horní Maršov, který se prezentoval v polovině dubna akcí zvanou Den Země.

FOTOGALERIE - Horní Maršov - Den Země duben 2016

Horní Maršov je malá horská obec vzdálená od Dvora Králové 35 km a ležící na hlavním tahu do Pece pod Sněžkou. Známá krkonošská střediska jsou sice až výše v horách, ale právě sobotní den, kdy v Horním Maršově oslavovali Den Země, nám ukázal, že níže neznamená méně. Lanové parky, bobové dráhy a bazény s tobogánem jsou jistě vítaným (a drahým) zpestřením pobytu v horách, ale návštěvníkům může přes všechny tyto atrakce unikat samotný význam pobytu na horách.

Oslava dne Země prezentací regionálních výrobků

V Horním Maršově žije kolem 1000 obyvatel a kromě obecního úřadu se zde nachází majestátní budova základní a mateřské školy. Ve stejném areálu také nenápadná budova mateřského centra. Mají tu hned dva kostely - jeden starý, jeden „nový” a také zámek - ten je k prodeji, pokud byste měli zájem o investici. Více o obci zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Horn%C3%AD_Maršov

Ke starému kostelu patří fara, která je z pozice řidiče snadno přehlédnutelná - nachází se vysoko nad silnicí. Právě tato fara se postupně od roku 2002 opravovala již jako majetek střediska ekologického centra Sever a vznikl tak projekt Dotek - ekologické centrum, dům obnovy tradice, ekologie a výchovy. Prosím nelekejte se slova ekologie - budete se tam cítit dobře. 

Vyšívaná mapa tras 

Na faře se vaří i ubytovávají návštěvníci, my si bohužel oběd neobjednávali, tak si jdeme jen pro podklady na jarní výlet. Čekala jsem tu davy lidí, ale půl hodiny před ukončením startu výletu jsme tu s kamarádkou a našimi dětmi téměř jediní. Vybíráme na jedinečně ztvárněné - vyšité - mapě jeden z 10 nabízených naučných okruhů a po konzultaci s paní v centru volíme 5kilometrovou Cestu dřeva. Děti totiž vískaly radostí, když paní upozorňovala na nutnost překonávání velkých kamenů v korytě potoka právě na této stezce. Také zmínila ujeté svahy nad korytem řeky Úpy, ale na to jsme si vzpomněly až na místě - při pohledu do strmého koryta Úpy pod námi.

Naučná stezka s vybavením 

Na faře fasujeme tašku s potřebnými nástroji včetně map a informačních listů na splnění úkolů. Musím přiznat, že některé úkoly byly zapeklité i pro dospělé, ale děti rády viděly, že se na stezce učí novým věcem i dospělí. Nyní už umíme změřit výšku stromu pomocí výškoměru, spočítat kubické metry dřeva vybraného stromu pomocí provázku a metru a víme, jak velké bylo milířiště a proč se v něm v Krkonoších pálilo hlavně dubové dřevo. Milířiště byl vůbec užasný bod celé cesty - určitě i díky několika zfilmovaným pohádkám. Ačkoliv listnaté stromy v tuto dobu ještě nedávali okolním kopcům ten správný zelený nádech, okruh byl malebný svojí členitostí. 

Osada Honzův Potok

Nejvíce unešení jsme byli z osady Honzův Potok (Honsagraben :-), která vznikla na císařské louce díky jejímu nelegálnímu a náhodném osídlení dřevaři pozvanými v 16. století z alpských zemí. 

Dnes je v osadě 9 chalup a prudce tekoucí potok, který údolím i osadou doslova proskakuje a klikatí. Bohužel v červnu roku 2013 voda z tohoto dvoukilometrového potoka zničila díky nepřetržitému dešti nejen turistickou cestu, která údolím i s mosty vedla, ale dost zásadně zasáhla i místo, kde se vlévá do řeky Úpy. Dodnes nebyla cesta zcela opravena, ale v případě suchých dnů vám zde nehrozí žádné nebezpečí. Naopak divokost místa spolu s jasně viditelným původním korytem je zcela přirozenou ukázkou toho, jakou má příroda sílu. Záplavy z června roku 2013 zasáhly dost zásadně i sousední obce - Svobodu n. Úpou a Mladé Buky. Sbírku na pomoc postiženým obcím tenkrát vyhlásila i královédvorská ZUŠ.

Areál školy - regionální výrobky a občerstvení

Samotná akce Den Země včetně prezentace místních regionálních výrobků se konala v areálu místní základní školy - jak v budově, tak venku na zahradě, hřišti i stadionu. Ačkoliv předpověď počasí na tento den nebyla příznivá, první kapky spadly až na konci akce po shlédnutí pohádky O palečkovi ve víceúčelovém sále školy. 

Z nabízených jídel musím vyzdvihnout špenátovou polévku, lívance s jablky, palačinku s kopřivovým špenátem a kozím sýrem, nebo obyčejný chléb s tvarohem či sádlem se škvarky. Sladkosti se zde podávaly i ve formě domácích koláčů, dortů a závinů. K pití se kromě horkých sirupů prodávaly i čerstvě vylisované freshe. A zdravá výživa zde měla zastoupení i formou salátů, které připravili žáci místní školy a které každý strávník ocenil libovolnou částkou. 

Na stáncích regionálních výrobců se objevovaly většinou výrobky textilní a stávaly se zároveň dílničkami v případě, že dětem natištěný motiv na taštičkách nestačil. Projížďka na koni nebyla zpoplatněna, stejně jako možnost vyzkoušet si akrobacii ve stanu spolku Bosorka.

Opakované návštěvy vítány

Z průběhu celého dne a jeho obyčejnosti jsme byli naprosto nadšeni. Jsme rádi, že naše peníze jsme utratili u malých podnikatelů přímo v kraji, odkud pocházejí, a třeba tímto přispějeme k vyšší návštěvnosti centra Dotek. My se tam opět chystáme na stezku kamenitou, kde účastníci do batůžku obdrží i geologické kladívko. Věříme, že našim malým „majnkrafťákům” se to bude líbit. 

Na faře však mají připravené také výukové programy, které navštěvují žáci nejen trutnovských škol. Vždyť námi dnes absolvovaný výlet vydal minimálně za několik hodin matematiky, přírodopisu i vlastivědy. A to zcela přirozenou cestou vědění a přirozené zvídavosti.

Za týden se koná otvírání turistické sezony i na Královédvorsku. Jsme zvědaví, jakým způsobem se návštěvníkům i místním bude propagovat náš region.

Související články
Správa Krkonošského národního parku zvětšil od 1. října 2015 I. i II. zónu parku.
Královéhradecký kraj láme turistické rekordy
Královédvorsko - bajkerů ráj
Regionální turistická hra Královédvorska se rozjede na začátku turistické sezony. Podnikatelé mají stále možnost se zapojit
Do hradeckého kraje loni přijelo meziročně o pětinu hostů více
Škola pro udržitelný život - Kocbeřské mravenčení
Lesy ČR spravují malé toky. Ty jsou bez údržby při povodních velkou hrozbou.
V korunách stromů po dřevěném chodníčku - Stezka korunami stromů v Krkonoších
Vaše komentáře

Přečteno 482x