Gymnázium Dvůr Králové > Služby občanům > Lékaři > KORONAVIRUS - informace z regionu

Čísla vypadají slibně, nejsou však jednorázové rukavice, hlásí hejtman Červíček

Celkem se v kraji nakazilo přes 25 tisíc lidí

Redakce / 19.11.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Koronavirovou špičku má zřejmě Královéhradecký kraj tento podzim za sebou. Zatímco koncem října byl denní přírůstek nakažených 1100 osob, nyní hygienici hlásí 400 nakažených denně. Jsme tam, kde přes měsícem - jen nyní kraj řeší nedostatek jendorázových rukavic a nakládání s těly zemřelých na Covid-19. Celkem zatím oficiálně na Covid-19 zemřelo v našem kraji 346 osob.

Manipulace se zemřelými na Covid-19

„Situace je lepší a naštěstí se nenaplnily kritické scénáře o počtu hospitalizovaných v našich nemocnicích v polovině listopadu. Doufejme, že podle momentálních čísel zhoršení nepřijde ani ke konci měsíce. Musíme neustále řešit další problémy, které epidemie přináší. Pracovní skupina krajského krizového štábu se tento týden zaobírala například otázkou nakládání s těly zemřelých osob s covid-19. Personál pohřebních služeb je totiž stejně jako všichni zdravotníci vystaven riziku nákazy a je potřeba, aby hygienici upřesnili postupy při manipulaci se zemřelými,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Smutná statistika

Nejvíce - 102 lidí - podlehlo tomuto onemocnění na Náchodsku, kde bylo pozitivně testovaných celkem 6089 obyvatel, tedy průměrně 16 lidí na 1000 pozitivně otestovaných obyvatel.

Druhé je v této smutné statistice Hradecko, kde ze 7558 pozitivně testovaných na Covid-19 zemřelo 94 lidí.

Třetí příčku zatím obsadilo Trutnovsko s 5306 pozitivně testovanými a 86 mrtvými na Covid.

Jičínsko a Rychnovsko udrželi zatím počet oficiálně neconých na Covid po hranicí 4000. Počet mrtvých zde zatím nepřesáhlo číslo 35.

Klesá počet hospitalizovaných i pozitivně testovaných

Denní nejvyšší přírůstek byl zaznamenán na konci října - a to 1100 osob.  V polivně listopadu hlásí hygienici v průměru 400 nakažených denně. "Křivka začala klesat a nyní jsme v podstatě na číslech ze začátku října,“ doplnil hejtman.

Celkem se už v kraji nakazilo přes 25 tisíc lidí

Aktuálně je s covidem-19 hospitalizováno v nemocnicích v regionu celkem 347 osob, z toho 75 je na jednotce intenzivní péče.

Chybí jednorázové rukavice, nejsou k sehnání

Oproti jaru se změnila situace oheldně zásobování zdravotnickými pomůckami. Zatímco při jarní vlně koronaviru byl hlavním problémem nedostatek ochranných pomůcek obecně, teď chybí jednorázové rukavice. Navíc je nutné řešit předzásobení pro další období.

„Největší poptávka je po jednorázových rukavicích, kterých je nedostatek v celé České republice, a my pro naše zdravotníky musíme zajistit dostatečnou zásobu. Bez nich pracovat nemůžou,“ upřesnil hejtman Červíček.

Přetížený personál doplňují studenti, vojáci i dobrovolníci

Ve fakultní nemocnici pomáhá přes sto studentů z celkových 240 v regionu. V celém kraji pomáhají také dobrovolníci, kteří mnohdy bez zištných důvodů působí v prvních liniích po boku zdravotníků a mají velký podíl na zvládnutí situace.

"Vedle toho děkuji všem složkám krajského integrovaného záchranného systému, který zůstává plně funkční a je připraven na další etapu epidemie. A v neposlední řadě patří obrovský dík všem zdravotníkům napříč jednotlivými obory v našich nemocnicích a také všem lékařům v terénu,“ poděkoval hejtman Červíček.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj

Foto: fcb nemocnice Náchod a.s.