Gymnaziální exkurze do Terezína

Redakce / 6.10.2021, Dvůr Králové nad Labem, gymnazium.kralovedvorsko.cz
Tradice i školní vzdělávací program Gymnázia Dvůr Králové nad Labem velí, aby studenti nejvyšších ročníků do maturity podnikli dějepisnou exkurzi do nějakého místa spjatého s dobou druhé světové války. Po loňské Osvětimi a předloňských Lidicích došlo letos na Terezín.

FOTOGALERIE - Gymnaziální exkurze do Terezína

Studenti obou maturitních ročníků měli tentokrát výhodu spolupráce s Městským muzeem Dvůr Králové nad Labem, jehož lektorka Mgr. Anna-Marie Elsnerová se k nám připojila s dalším programem a pracovním listem. Obecná prohlídka velké i malé terezínské pevnosti tak byla obohacena o mnoho informací všeobecných i souvisejících s regionálními dějinami našeho města. Přemýšlet o minulosti českých zemí v místech, jež za druhé světové války sloužila jako věznice gestapa, židovské ghetto nebo krematorium desítek tisíc obětí, je intenzivní zážitek, který výuka ve třídě nenahradí.

Při zpětné vazbě po návratu se studenti zamýšleli nad významem této a podobných akcí, jež se věnují druhé světové válce. Co například uvedli?

„Ano, smysl to má, protože si myslím, že se nás téma mnohem víc dotkne přímo na místě, kde se to stalo, než ve školních lavicích.“

„Myslím si, že tato exkurze měla smysl. Sama bych se tam nepodívala, proto je dobře, že se tam můžeme podívat se školou.“

„Rozhodně tato akce má smysl. Poskytlo nám to pohled do minulosti, v jakých podmínkách museli lidé přežívat. Každý by toto místo měl navštívit, aby si uvědomil, že oproti těmto podmínkám máme my skvělý život.“

„Rozhodně mají smysl, je potřeba, aby se o tom vědělo, a tak se to nikdy neopakovalo.“

I když mnohé účastníky program současně psychicky vyčerpal, shodli se na důležitosti těchto exkurzí. Ne snad proto, že jsou příjemné, ale protože jsou užitečné a potřebné. I proto v nich budeme také nadále pokračovat.

PhDr. Ivo Rejchrt