Vyhledej
Gymnázium Dvůr Králové > Doprava

Město bez bariér - aneb do divadla na vozíčku jen s vlastní plošinou

Redakce / 14.04.2016, Dvůr Králové nad Labem
Cestou z divadla nás se synem zastavila prosba o pomoc. Za divadlem, v hluboké tmě mezi auty divadelní společnosti, zůstala zaseknutá paní na invalidním vozíku. A protože jsem si zrovna natáčel opravenou Valovou uličku, vznikl neplánovaný rozhovor, který stojí za poslechnutí.
Divadlo je společenská událost. Nejde jen o samotné představení, ale i setkávání se s lidmi, prohodit pár slov s kamarádkou, bývalou kolegyní, spolužákem ze školy. To všechno je odepřeno spoluobčanům, kteří nejsou sami schopni překonat pouhopouhé 3 schody u vstupu do divadla. Stydím se všechna předchozí vedení města, která nebyla schopná zajistit prostředky na takto primitivní a nijak komplikovanou stavební úpravu. 

Plošinu s sebou

Pokud si však vybavujete, že na divadelních představenách v Hankově domě je vždy hodně vozíčkářů, a nikdy vám tedy nepřipadlo, že by tam nebyl bezbariérový přístup, tak jste neviděli auto Domova sv. Josefa, které tyto vozíčkáře přiveze a na své plošině vyveze nad 3 nepřekonatelné schody vedoucí do Hankova domu. Pokdu v tomto autě s vozíčkem nejedete, tak se přes 3 schody na 4 kolečkách sami nedostanete.

Neexistující dočasné řešení

Chápu a souhlasím s tím, že historická a architektonická hodnota stavby nedovoluje nějaké laciné řešení a památkáři bojují za k stavbě ohleduplné řešení. Nepochopitelné však je, že není možné udělat alespoň nějaké dočasné řešení, které těmto lidem umožní kvalitní vjezd do divadla po dobu, než se zrealizuje řešení podobné třeba vstupu do nedalekého kina. 

Boj o bezbariérovost

Jenom nynější ředitelka divadla o to bojuje na městě již několik let a NIKDY na to nebyly peníze, ačkoliv hodně projektů dostane dotace právě díky řešení bezbariérovosti subjektu či místa. Mělo se to dělat letos, ale opět se to bude dělat "příští rok", přednost má střecha. Podobný problém neřeší však jen ředitelka Hankova domu - připomeňme si březnové zasupitelstvo, kde ředitelka knihovny Slavoj, Marta Staníková, bojovala o pozemek vedle knihovny, aby mohl být postaven bezbariérový přístup i do vyšších pater knihovny (výtah). Výjimkou nejsou ani školy bez bezbariérového přístupu.
Další obrovskou bariérou, a nejen pro vozíčkáře, jsou neosvětlené dloooouhé schody vedoucí od nábřeží k Hankovu domu. Oni se vlastně obecně vozíčkáři, ale i maminky s kočárky, dostávají dost složitě z nábřeží do centra města. Právě v níže připojeném videu je vidět, že jim nezbývá nic jiného než jet po komunikaci, což je v některých případech nebezpečné a rozhodně nevhodné.

Napište nám, jaká místa ve městě jsou pro vás největší bariérou. Ať už na vozíku, s kočárkem, nebo i jen elegantní hůlkou.

Paní nám na sebe dala e-mail, ale postupným střihem se nám ztratil :-( Slíbili jsme poslat před zveřejněním k nakouknutí, ale nemáme kam. Snad ve videu není nic, co by mělo vadit a schválení se dočkáme dodatečně.

Související články
Dvoráky dál trápí stav chodníků. Město o tíživosti problému ví
Titulem Stavba roku 2015 se pyšní hradecké Digitální planetárium a bývalá cihelna ve Svobodných Dvorech
Ve zrekonstruovaných budovách na náměstí budou od ledna banky, lékaři i právníci
Nové Středisko volného času v Trutnově se plánuje v areálu Na Nivách. Město bude stát zhruba 80 miliónů Kč
Zápisky z březnového zastupitelstva. Zastupitelé se učí obhajovat svoji práci.
ÚOHS zrušil tendr na zajištění autobusové dopravy v kraji. Řeší se provizorní varianta dopravní obslužnosti na rok 2017
Bezbariérový přístup pro vozíčkáře do Hankova domu dočasně nahradí ližiny
Vaše komentáře

Přečteno 832x