Vyhledej
Gymnázium Dvůr Králové > Doprava > aktuálně

Cíle modernizace železniční trati Jaroměř-Stará Paka (tisková zpráva SŽDC)

Redakce, Katsek / 15.06.2015, Dvůr Králové nad Labem
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dnes na svém webu zveřejnila tiskovou zprávu, která popisuje cíle právě probíhající modernizace úseku Jaroměř - Stará Paka včetně kolejiště a nástupiště ve Dvoře Králové nad Labem.
 

Provoz na trati Jaroměř – Stará Paka bude bezpečnější a úspornější

Správa železniční dopravní cesty slavnostně zahájila modernizaci zabezpečovacího zařízení na trati Jaroměř – Stará Paka. Cílem projektu je především zvýšení bezpečnosti provozu na železnici omezením vlivu lidského činitele a zavedením dálkového ovládání zabezpečovacích zařízení (DOZ).
„Modernizace v úseku Jaroměř – Stará Paka bude přínosná v mnoha ohledech. Díky instalaci zabezpečovacího zařízení dojde ke zvýšení bezpečnosti na trati a snížení provozních nákladů. Projekt bude mít pozitivní dopad také na komfort cestování, zkrátí se jízdní doba a cestující budou navíc lépe informováni o aktuálním dění na trati,“ shrnul přínosy stavby generální ředitel SŽDC Pavel Surý.

Jejím hlavním předmětem je zřízení moderních elektronických systémů v rámci zabezpečovacího zařízení 3. kategorie. Ty eliminují případné chyby lidského činitele a umožňují aplikovat nadstavbové systémy, které poskytují obsluhujícím provozním zaměstnancům komfort počítačového ovládání. Nový řídicí systém zajistí zkrácení provozních intervalů pro křižování vlaků ve stanici a tím přispěje ke zkrácení jejich jízdních dob. Nově bude zabezpečovací zařízení ovládat dispečer z Jednotného obslužného pracoviště (JOP) ve Staré Pace.

Součástí stavby je také úprava nástupišť a přístřešků v železničních stanicích i na zastávkách s cílem zabezpečit komfortní a bezbariérový přístup cestujících. Dále dojde k modernizaci osvětlení, které zajistí bezpečnost na nástupištích i v nočních hodinách. Některé stávající výhybky nahradí zařízení nového typu, což přispěje k významnému zvýšení bezpečnosti provozu a současně i komfortu při jízdě.

Celkové náklady stavby s názvem DOZ trati Jaroměř (mimo) – Stará Paka (mimo) činí 461 357 968 Kč bez DPH. Projekt je v rámci Operačního programu Doprava spolufinancován Evropskou unií z Fondu soudržnosti, a to až v maximální výši 365 929 241 Kč.

Národní financování projektu zajišťuje Státní fond dopravní infrastruktury. Dokončení prací je plánováno na konec srpna letošního roku.

Název stavby - DOZ trati Jaroměř (mimo) – Stará Paka (mimo)

Investor stavby - Správa železniční dopravní cesty, státní organizace

Zhotovitel - SDRUŽENÍ Jaroměř – Stará Paka: Starmon s.r.o.
AŽD Praha s.r.o.
SUDOP Praha a.s.

Termín zahájení stavby - 03/2015

Termín dokončení - 08/2015

Celkové náklady stavby - 461 357 968 Kč

Schválený příspěvek EU - 365 929 241 Kč

Autor: Marek Illiaš, tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty, státní organizace 

 

Další články o železnici:

Proč máme vlakové nádraží tak daleko?!
Rozpaky nad rekonstrukcí nástupiště na vlakovém nádraží ve Dvoře Králové
Do ZOO Dvůr Králové VLAKEM!
 

Související články
Proč na modernizované železnici stále obsluha točí klikou u závor!
V neděli 12. června začal platit na železnici nový jízdní řád. Královéhradecka se změny téměř nedotkly.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 208x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět