Vyhledej
Gymnázium Dvůr Králové > Doprava > aktuálně

České dráhy budou i nadále zajišťovat vlakové spojení na lince R14 (Pardubice - Liberec)

Mezi zájemce patřili České dráhy, Arriva vlaky s.r.o. a Leo Express

Redakce / 23.07.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Ministerstvo dopravy dnes otevřelo obálky s nabídkami na provozování státem objednávané linky R14 z Pardubic do Liberce. I po dobu dalších dvou let mají od letošního prosince provozovat vlakové spojení České dráhy, a to za sazbu 97,95 Kč za vlakový kilometr, což je skoro o 30 Kč na vlakový kilometr méně než doposud.

Ministerstvo dopravy v současné době řeší režim veřejných služeb po skončení platnosti stávajících smluv o veřejných službách s Českými drahami. K prosinci 2018 končí smlouva právě u linky R14 Pardubice – Liberec, a o rok později se to bude týkat většiny linek v dálkové dopravě. 

„O dopravu na lince Pardubice – Liberec v uplynulých měsících projevili zájem dopravci České dráhy, Arriva vlaky s.r.o. a Leo Express. Nabídky byly doručeny pouze od společností České dráhy a Arriva vlaky. Stávající dopravce podal pro stát nejvýhodnější nabídku, kdy nabídl dvouleté provozování vlaků z Pardubic do Liberce s úsporou 30 mil. Kč ročně. Za tyto ušetřené peníze lze ještě více zkvalitnit služby pro cestující a do budoucna případně navýšit počet vlaků,“ říká ministr dopravy Dan Ťok s tím, že je nyní dvouměsíční lhůta na podepsání objednávky.

Podobnou smlouvu se chystá uzavřít i Královéhradecký kraj, a to na veřejnou vlakovou dopravu mezi Trutnovem a Svobodou nad Úpou. O nové smlouvě se společností GW Train Region, a. s., rozhodla rada kraje, ta současná končí letos v prosinci. Dopravci náleží v tomto případě za poskytování veřejných služeb pro období platnosti jízdního řádu 2018/2019 kompenzace ve finanční výši 9,2 milionu korun. Tato částka odpovídá jednotkové výši kompenzace ve výši 87,56 korun na vlakový kilometr. Součásti smluvních podmínek kraje je závazek dopravce modernizace stávajícího motorového vozu, kterým se zlepší komfort pro cestující na této trati. Modernizace motorového vozu spočívá zejména ve výměně sedadel, vybavením vnitřním a vnějším elektronickým informačním panelem, zásuvkami, nerezovou toaletou a umyvadlem, otevíratelnými okny, WIFI připojením, úpravou prostorů pro přepravu jízdních kol a kočárků.

V případě ministerstva dopravy je věc podobná - nová smlouva znamená zároveň modernizaci vozu. „Nová smlouva bude uzavřena podle evropského nařízení z roku 2007 o veřejných službách v přepravě cestujících. Tato smlouva přinese větší komfort pro cestující, o což nám především jde. Jedná se o první smlouvu v drážní dopravě, která je uzavřena v souladu s těmito novými pravidly. Daného dopravce jsme měli možnost oslovit formou přímého zadání a jednat o ekonomických, technických a smluvních podmínkách. Díky tomu máme přislíbenou modernizaci vozu zhruba za stejné peníze,“ informoval první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za oblast dopravy.

Před každým uzavřením smlouvy o veřejných službách přímým zadáním musí ministerstvo dopravy z hlediska hospodárnosti porovnávat doručenou nabídku Českých drah a případně alternativní návrhy jiných dopravců, kteří mají zájem provozovat dotovanou linku. Pokud nedostane ministerstvo jiné nabídky, pak bude jednat i nadále o přímém zadání pouze s Českými drahami. Tento způsob vede podle ministerstva k úspoře peněz daňových poplatníků, lepším službám a zároveň připravuje Českou republiku na otevření železničního trhu u státu objednávaných spojení. 

Zdroj: Ministerstvo dopravy, Královéhradecký kraj

Související články
V úterý 15. května 2018 byla zahájena výstavba dálnice D11 v úseku Smiřice–Jaroměř
Od 14. července 2018 se připravte na hlavní nepřetržitou výluku železniční stanice Jaroměř
Vaše komentáře

Přečteno 1513x