Letošní den knihy, organizovaný Gymnáziem Dvůr Králové nad Labem ve spolupráci s místní ZUŠ R. A. Dvorského, proběhl v sobotu 22. března. Dávný důvod k tomuto setkání – bazar knih – setrval a literární nadšenci si odnesli mnoho svazků nejrůznějších žánrů.
Stále propracovanější kulturní program zahrnoval studentské výtvarné práce vytvořené přímo k výročím bratrů Čapků a K. H. Máchy (včetně vlastní počítačové hry o složitosti práce s roboty), spojení hudební a výtvarné tvorby, pouštění krátkých filmů Sofie Geislerové a Michaela Kazmirowského i tvůrčí dílnu pro děti.
Příjemný hudební program zajistily tři soubory ZUŠ R. A. Dvorského – flétnový Flauti Dolci, akordeonový Nuevo a Big Band.
Letos si připomínáme 80. výročí konce druhé světové války. I proto byl hlavním hostem spisovatel a pedagog František Tichý, který r. 2018 obdržel prestižní ocenění Litera za knihu pro děti a mládež Transport za věčnost. Přiblížil její vznik i příběh jejích neokázalých hrdinů, čelících tragédiím nacistické okupace a holocaustu. Propojení autentické historie a napínavého děje bylo umocněno četbou ukázek jejich dnešními „vrstevníky“ Josefem Arnotem, Johanem Březkou a Bohdanem Valouchem, žáky Gymnázia Přírodní škola, kde autor působí, a jejich zpěvem zhudebněných básní terezínských chlapců. Právě tamní školní projekty stály na počátku objevování osudů dětí v ghettu Terezín, jimž válka strašlivě ublížila, často v ní byly nakonec i zavražděny, ale nikdo jim až do smrti nedokázal vzít životní energii, obdivuhodnou tvůrčí sílu a odhodlání si pomáhat.
A k tomu vede František Tichý jak své žáky, kteří odborně zpracovávají odkaz minulosti a předávají ho dále prostředky umění i každodenní praxe, tak čtenáře svých oceňovaných knih, mezi něž dále patří současný Labyrint nedokončených setkání, sci-fi Rekrut 244 a životopisný Princ se žlutou hvězdou.
Děkujeme zúčastněným za den velmi inspirativní po stránce literární, historické, hudební, pedagogické i čistě lidské!