Vyhledej
Gymnázium Dvůr Králové > Architektura

Hledá se městský architekt pro Dvůr Králové. Skutečně se hledá, nebo vybírá?

Redakce / 11.06.2020, Dvůr Králové nad Labem
Zeptali jsme se městského radního za Českou pirátskou stranu Ing. arch. Oty Černého, jak se posunula jednání ohledně výběru správného kandidáta na pozici městského architekta, kterou se mu povedlo v Radě města prosadit.

Už je to nějaký čas, co Rada města odsouhlasila Váš návrh na zřízení pozice městský architekt. Stále však neznáme jméno člověka, který by tuto práci pro Dvůr Králové vykonával. Proč tomu tak je? 

Připravil jsem koncepci podle manuálu České komory architektů a upravenou na míru pro naše město. Tuto koncepci Česká komora architektů schválila a doporučila k přijetí. Prošlo to stavebně architektonickou komisí města a šlo to do Rady města, kde o tom nebyli všichni radní přesvědčení, přesto se bod podařilo odsouhlasit. Nastala však otázka, jak jej vlastně vybírat.

Co je složitého na vypsání výběrového řízení?

Pozice městského architekta není čistě o odbornosti. Velice důležitou součástí jeho práce je jednání s lidmi. Schopnost empatie, dosažení rozumných kompromisů. Schopnost vyjít jak s vedením města, s úředníky, firmami a samozřejmě i samotnými občany. A to se na základě několika málo setkání při výběrovém řízení těžko posuzuje. Zvláště, když je to tato pozice ve městě nová.

Jak jste si s tím poradili?

Na návrh předchozího tajemníka našeho úřadu Ing. Kudrnáče jsme se takřka všichni členové Rady města v únoru vypravili na návštěvu Litomyšle, kde mají městskou architektku již od 90. let a všichni jsou zvyklí s ní spolupracovat a své záměry s ní zcela běžně dochází konzultovat i široká veřejnost. My jsme se setkali se tamním starostou, s vedoucím investic a dalšími lidmi na městském úřadě a dozvěděli jsme se, jak konkrétně spolupracují, jaké jsou přednosti a úskalí této spolupráce. Nyní tak mají všichni naši radní  představu, jak městského architekta vybírat.

Zkušenosti odjinud máte. Jak budete vybírat? 

Nabrané zkušenosti sice již máme, ale přesná kritéria a proces výběru ještě stanoven není. Jsou de facto 2 varianty, jak to udělat:  na nějakou aktuální zakázku pro město oslovit cca 5 vybraných architektů a na základě této spolupráce a jejich jednání jim nabídnout pozici městského architekta. Nebo vypsat klasické výběrové řízení, byť třeba náročnější a detailnější. 

Tento proces se bude dnes (11. června 2020) řešit na zastupitelstvu města?

Rád bych na toto téma malou diskusi na zastupitelstvu otevřel, nebo i po jeho skončení. Samotné rozhodnutí je pak ale opět na Radě města.

A vy se budete o práci městského architekta ucházet? Může to pro vás, jako architekta, znít jako parádní teplé místečko...

Ne, to určitě ne! Já si  stojím za tím, že městský architekt nesmí být z našeho města a nesmí v našem městě sám projektovat. Což já určitě chci! Asi bych si uměl někoho konkrétního na této pozici představit, ale já to rozhodně nebudu a nikomu nebudu nikoho konkrétního doporučovat.

Je možné, že by se to celé ještě zametlo pod stůl a tato pozice nevznikla?

Já pevně doufám, že to se nestane. Rada města pozici odsouhlasila a proces výběru by měl pokračovat.

Někdo tuto pozici může vnímat jako dalšího zbytečného úředníka, který zatěžuje městský rozpočet. 

Tak to rozhodně není. Ve městě velikosti Dvora Králové je jeho práce na cca 1 den v týdnu, po jeho seznámení s naším městem i třeba jen jednou za 14 dní. Přesto je tu jeho pohled na věci důležitý.

Připomeňme si funkci městského architekta.

Městský architekt by měl být odborným konzultantem, který městu a jeho obyvatelům pomůže chovat se tak, aby se město rozvíjelo a nedělalo fatálně špatná rozhodnutí, kterých by v budoucnu litovalo. Měl by být iniciátorem nových nápadů a koncepčních diskusí o veřejném prostoru, o dopravní infrastruktuře atp. 

Pojďme si na konkrétních případech  ukázat, jak by se některé věci vyvíjely, kdybychom již městského architekta měli?

V současné době je hned několik kauz, které by vůbec nevznikly, nebo by nebyly takto vyhrocené. Aktuální je například petice občanů ohledně zasíťování lokality v Sylvárově bez vypracování regulačního plánu s širší koncepcí na blízké okolí. Ale i plánovaná stavba Lidlu kolem komína na Zálabí zcela bez ohledu na to, co by mohlo v budoucnu stát na zbývajících pozemcích po zbořené Tibě Zálabí. Dalším příkladem je nekoncepční plánování Tyršova koupaliště zase zcela bez ohledu na historickou hodnotu areálu. Určitě by také dokázal zabránit dřívější demolici Sochorovy vily. Třeba by i dokázal najít možnosti pro její záchranu. Příkladů by se dala najít celá řada. 

Jak by tomu mohl pomoci?

Zejména by už dávno pro všechna tato místa existovaly minimálně veřejně projednávané zastavovací studie, či regulační plány, které by řešily koncepci území a návaznosti na okolí. Město tyto dokumenty může pořídit, i když tyto pozemky nevlastní. Pokud ale není nikdo, kdo by o to usiloval nebo to inicioval, tak se pak nestačíme divit, co nám kde začne růst za domem. Přesně to je jeho práce. Co se týče koupaliště, tak městský architekt by určitě dokázal zpracovat manuál, jak zacházet s koupalištěm - týká se to oprav, ale i návrhů nových objektů tak, aby byly moderní, hygienicky vyhovující a zároveň esteticky zapadaly do koncepce celého areálu. 

Kdy tedy naše město svého architekta bude mít? 

Dělám vše proto, aby svoji práci začal dělat co nejdříve. Naše město má velký nevyužitý potenciál a určitě si jej zaslouží. 

Děkuji

Jan Holan

Rozhovor vznikl za přispění České pirátské strany.

Související články
Město vybralo do památkové zóny lavičky, budí u lidí emoce, bohužel negativní
Přepis neschváleného usnesení na téma zřízení městského architekta (ZM červen 2020)
Jméno městského architekta by ve Dvoře Králové mohli znát již na podzim
Město vypsalo výběrové řízení na městského architekta. Nastoupit by měl v listopadu
O zvolení do zastupitelstva Dvora Králové n. L. se ucházejí také Piráti. Podívejte se na jejich kandidáty a programové body
Vaše komentáře

Přečteno 1456x